1619
У відповідь на приріст єврейського населення та зростання його господарської діяльності християнам-жителям Києва вдалося отримати королівську грамоту de non tolerandis Judaeis, що забороняла євреям жити й провадити комерційну діяльність у місті.
Джерела
- Shmuel Ettinger, "Jewish Participation in the Settlement of Ukraine in the Sixteenth and Seventeenth Centuries," in Ukrainian-Jewish Relations in Historical Perspective, Peter Potichnyj & Howard Aster, eds. (Edmonton, 1988), 29.
1637–1639
Перший серйозний епізод насильства проти єврейського населення з боку українських козаків стався під час повстання Павлюка — тоді повідомляли про загибель двохсот євреїв. Позаяк багато євреїв були посередниками для польських поміщиків, євреї загалом стали уособленням гноблення й експлуатації в очах українських селян та їхніх козацьких захисників — і мішенями насильства в періоди соціальних та політичних потрясінь. На відміну від подій у житті євреїв у західній Європі чи пізніше в Україні антиєврейські настрої цього періоду мали соціально-економічну основу. Разом з іншими чинниками, зокрема християнською юдофобією й тогочасним соціальним бандитизмом, соціально-економічні фактори створили сприятливу атмосферу для масштабного антиєврейського насильства десятиліттям пізніше.
Джерела та пов’язані підрозділи
- Jaroslaw Pelenski, "The Cossack Insurrections in Jewish-Ukrainian Relations," in Ukrainian-Jewish Relations in Historical Perspective, Peter Potichnyj & Howard Aster, eds. (Edmonton, 1988), 32;
- Paul Robert Magocsi, A History of Ukraine (Toronto, Second Edition, 2010), 357–358.
Пов’язані підрозділи
Розділ 4.3 1569–1600-ті рр.
1648–1649
Під час великого повстання під проводом Богдана Хмельницького проти польської та переважно полонізованої шляхти селяни-мародери, козаки та їхні татарські союзники винищили щонайменше третину єврейського населення регіону, що налічувало, за підрахунками, 40 тисяч осіб. Хоча ліквідація євреїв не була основною метою козаків, євреїв вважали належними до ворожого табору, а також вважали їх кандидатами на примусовий перехід у православ’я. Тисячі євреїв втекли, кілька тисяч було захоплено з метою отримання викупу або продажу в рабство в Османській імперії, а близько 1000 євреїв під тиском перейшли в православ'я. Постраждали численні єврейські громади Речі Посполитої, а деякі було повністю знищено, зокрема в Немирові, Тульчині та Барі. Подекуди містяни видавали євреїв козакам, а деінде, як-от у Львові, євреї та неєвреї стали пліч-о-пліч на захист міста. Ці випадки масового знищення фігурують в єврейській історичній пам’яті як ґзейрес тах ветат («злісні накази 1648–1649 рр.») і донині згадуються в єврейських молитовниках. В українській історичній пам’яті повстання під проводом Богдана Хмельницького сприймається зовсім інакше.
Джерела
- Antony Polonsky, The Jews in Poland and Russia (Oxford and Portland, 2010), vol. I, 14, 137;
- Adam Teller and Igor Kakolewski, "Paradisus Iudaeorum, 1569–1648," Polin: 1000 Year History of Polish Jews (Warsaw, 2014), 125;
- Shaul, Stampfer, "Gzeyres Takh Vetat," YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe (2010).
1649
У домовленостях, досягнутих з росіянами та поляками в Зборові, козаки Хмельницького вимагали вигнання єврейських орендарів із козацьких сіл. Євреям загалом було заборонено жити на підконтрольних козакам землях, якщо тільки вони не переходили в християнство.
Джерела
- Frank E. Sysyn, "The Jewish Factor in the Khmelnytsky Uprising," in Ukrainian-Jewish Relations in Historical Perspective, Peter Potichnyj & Howard Aster, eds. (Edmonton, 1988), 50;
- Paul Robert Magocsi, A History of Ukraine (Toronto, Second Edition, 2010), 219, 264, 267, 295–6.
1664–1670-ті рр.
У цей період у Львові сталося два погроми: один у передмісті, а другий у центрі міста. Під час цих погромів вбито 129 євреїв, зруйновано будинки, пограбовано майно громади. Серед зловмисників були студенти-єзуїти й дрібні шляхтичі, які мали цінності в заставі в місцевих євреїв. Діяльність королівської слідчої комісії та судовий позов єврейської громади проти бездіяльності муніципальної влади, яка не захистила євреїв, спричинилися до видання королівського указу 1668 року на користь євреїв. Посилаючись на статут XIII століття, указ вимагав, щоб місто заплатило податок за кожного вбитого єврея, щоб чотирьох чиновників було засуджено до річного тюремного ув’язнення, а постраждалим євреям відшкодували матеріальні збитки. Новий польський король скасував цей указ 1670 року на користь міської влади, але натомість введено положення щодо зменшення боргів євреїв перед містом та усунення дискримінаційних обмежень у торгівлі та іншій господарській діяльності.
Джерела
- Myron Kapral, "The Jews of Lviv and the City Council in the Early Modern Period," in Polin: Studies in Polish Jewry, Volume 26, Jews and Ukrainians, eds. Yohanan Petrovsky-Shtern, Antony Polonsky (Oxford, 2014), 93–98.
1732–1762
За цей період зафіксовано низку випадків жорстокого поводження з євреями та християнами на руських землях. Деякі інциденти були пов’язані з напруженістю, спричиненою роллю євреїв як розпорядників маєтків і митників, а також економічним тягарем, що його влада наклала на кріпаків. Перехід від економічного конфлікту до насильства, зокрема насильства євреїв щодо християн, також можна пояснити впевненістю єврейських орендарів, які перебували під захистом місцевих землевласників і магнатів, та підупалим становищем православної церкви після Берестейської унії. Загрозливі для євреїв ситуації у Львові та Руському воєводстві виникали епізодично; жорстокіші заворушення відбулися в 1732, 1751, 1759 і 1762 роках. Ці епізоди викликали в євреїв почуття недовіри й підозри в міському середовищі.
Джерела
- Myron Kapral, "The Jews of Lviv and the City Council in the Early Modern Period," and Judith Kalik, "Jews, Orthodox and Uniates in the Ruthenian lands," in Polin: Studies in Polish Jewry, Volume 26, Jews and Ukrainians, eds. Yohanan Petrovsky-Shtern, Antony Polonsky (Oxford, 2014), 98–100 and 146;
- Judith Kalik, "Leaseholding," YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe (2010).
1740–1750-ті рр.
Релігійна ворожість до євреїв та юдаїзму, які стали поширеними в західних частинах Речі Посполитої, до середини століття проявилася серед польського католицького населення на українських землях у низці судових процесів щодо кривавого наклепу. Сумнозвісний кривавий наклеп — фальшиве звинувачення в тому, що євреї вбивали християнських дітей, аби використати їхню кров у ритуальних цілях — призвів до насильства проти євреїв у західноєвропейських країнах (зокрема Англії та Франції) з XII століття й дістався Польщі до середини XVI століття. У кількох містах відбулися судові процеси. У Заславі на Волині вісьмох євреїв засудили до жахливої смерті катуванням у 1747 році. Тринадцятьох євреїв охрестили в Житомирі 1753 року після суду за обвинуваченням у ритуальному вбивстві й вибитих під тортурами зізнань. У 1756 році один з обвинувачених у ритуальному вбивстві у Ямполі (історичний регіон Поділля) врятувався. Скоординованими зусиллями єврейських громад його відправили до Риму просити в Папи Римського Бенедикта XIV захисту євреїв від звинувачень у ритуальних вбивствах у кількох інших містах. І Бенедикт XIV, і новий Папа Римський Климент XIII офіційно засудили звинувачення й вступилися за євреїв перед польським королем, заявивши, що «немає жодних доказів того, що євреї повинні додавати людську кров до свого прісного хліба, який називається маца». Попри те, що папський указ та супровідні документи були опубліковані в польській та європейській пресі, звинувачення продовжувались.
Джерела та пов’язані підрозділи
- Antony Polonsky, The Jews in Poland and Russia (Oxford and Portland, OR, 2010), vol. I, 27–28;
- Teller, "The Jewish Town, 1648–1772," Polin: 1000 Year History of Polish Jews (Warsaw, 2014), 151;
- Hanna Węgrzynek, "Blood Libel Accusations in Old Poland" (mid-16th – mid-17th centuries)," Proceedings of the World Congress of Jewish Studies, 1997.
Пов’язані підрозділи
Розділ 4.4 1669
1768
Під час великого повстання, відомого під назвою «Коліївщина», в Умані протягом трьох днів було вбито від 2000 до 5000 поляків та євреїв. Повстанці, які називалися гайдамаками, складалися переважно з запорізьких козаків та православних селян. Їхні дії були спрямовані проти польських поміщиків, римо-католицького й уніатського духівництва та євреїв — в усіх них вбачали ворогів, яких належало скинути. В Умані гайдамаки були підсилені козацькими силами на чолі з Максимом Залізняком та Іваном Гонтою. Гонта був місцевим козацьким командувачем польського гарнізону, якому довірили захищати місто, але який натомість приєднався до нападників. Ще один зрадницький крок зробив польський губернатор, який уклав сепаратну угоду з нападниками, полишивши євреїв захищатися самотужки. Кілька тисяч євреїв утекли в синагогу, де їх було знищено гарматним вогнем.
Джерела та пов’язані підрозділи
- Antony Polonsky, The Jews in Poland and Russia (Oxford and Portland, OR, 2010), vol. I, 29; Paul Robert Magocsi, A History of Ukraine (Toronto, Second Edition, 2010), 311–317;
- ChaeRan Freeze, "Uman," YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe (2010).
Пов’язані підрозділи
Розділ 4.1 1768