1807
Переслідуючи мету відвернути євреїв від сільського господарства й торгівлі спиртними напоями, російський уряд наказав вигнати їх із сіл. Основну масу вигнаних євреїв потім поселили на сільськогосподарських землях півдня України. У Херсонській губернії було створено чотири колонії єврейських землеробів, які налічували триста сімей (2000 осіб). Проєкт виявився вдалим. До 1897 року на півдні України налічувалося 23 тис. єврейських сімей (43 531 чоловік, а загалом близько 100 тис. осіб). Південна Україна стала місцем найзначнішого сільськогосподарського єврейського поселення у світі до постання руху кібуців у Палестині в 1920-х роках.
Джерела
1819–1830-ті рр.
Одеса
Місто Одеса, що стрімко розвивалося, стало вільним портом, приваблюючи комерсантів і нових поселенців. Галицькі євреї добре пристосувалися до жорсткого конкурентного середовища динамічного портового міста, особливо в банківській сфері й торгівлі зерном. За словами єврейського купця й письменника Йоахима Тарнополя (1810–1900): «Галичани зазвичай працюють банкірами, купцями чи посередниками... Їхні зв’язки з Санкт-Петербургом, Бродами й Бердичевом, широке коло зв’язків із деякими великими фінансистами в Європі, а також турбота про своєчасне виконання зобов’язань дали їм змогу здійснювати всі банківські операції Одеси». До 1830-х років євреї стали домінувати в ролі посередників в одеській торгівлі зерном.
Джерела
1820–1850-ті рр.
Державні селяни й кріпаки
Селянство в цей період було найбільшим соціально-економічним прошарком у Наддніпрянській Україні. До реформ 1860-х років селянство складалося з двох окремих і юридично диференційованих груп — державних селян і кріпаків. Державні селяни були зобов’язані сплачувати різні податки й виконувати повинності на користь держави, наприклад, на будівництві та ремонті доріг. Натомість кріпаки на державних землях, наданих в оренду місцевій шляхті, були зобов’язані працювати на своїх поміщиків. До 1837 року державні селяни вже мали змогу купувати землю в держави з повним правом власності, а їхні трудові повинності були скасовані. Проте на кріпаків, які перебували у власності поміщиків (дворян, козаків чи церкви), продовжував покладатися обов’язок виконувати повинності.
Читати більше...
Джерела
1820–1860-ті рр.
Ринки як місця українсько-єврейської взаємодії
З початку 1800-х років і протягом цього періоду російська влада вживала адміністративних заходів щодо заборони здавання маєтків в оренду євреям і вигнання їх із сільської місцевості. Однак у 1840-х роках євреї все ще могли орендувати таверни та корчми навіть там, де єврейське поселення було обмежене, наприклад, у Києві та Харкові. У штетлах (невеликих містечках у Смузі осілості зі значним єврейським населенням), оточених численним українським сільським населенням, місцеві ринки стали ключовим місцем українсько-єврейської взаємодії.
Читати більше...
Джерела
1820–1860-ті рр.
Караїми й кримчаки
Імперська влада провела юридичне розмежування між караїмами та євреями-рабиністами й надала караїмам особливі привілеї, зокрема звільнення від подвійного податку (яким обкладали єврейське населення) і звільнення від обов’язкової військової служби (1827). Як наслідок, деякі караїми змогли накопичити багатства. У 1863 році караїмів зрівняли в правах із християнськими підданими царя. До кримчаків російська влада теж ставилася доброзичливо. Цю крихітну громаду ремісників не підозрювали в нелояльності, як кримських татар, і не вважали комерційними конкурентами, як кримських греків і вірменів.
Джерела
1850-ті рр.
Перший єврейський банкір Російської імперії Ізраїль Гальперн утвердився у Бердичеві, важливому ринковому містечку Поділля. Інші банківські та торгові фірми, як-от «Ефруссі», «Гурович» і «Трахтенберг», переїхали до Одеси, коли у 1860-х роках Бердичів втратив свою роль.
Джерела
1851
Кількість єврейських землеробів зросла з 3600 у 1830 році до 15500 у 185, майже половина жила в Херсонській губернії.
Джерела
1850–1890-ті рр.
Економічна політика російського уряду призвела до зубожіння більшості єврейських купців і появи невеликої групи заможних торговців. До цього спричинилася, зокрема, заміна сезонних ярмарків постійними ринками та створення адміністративних бар’єрів для традиційних торгових зв’язків. Ярмарок тих часів в Україні описували так: «кожного єврейського гуртового купця оточує сотня малих торговців — бідних євреїв, які беруть товар із гуртового магазину для продажу... надаючи комерції якоїсь гарячкової жвавості». За даними Єврейського колонізаційного товариства, у 1898 році бідняки становили 17 % єврейського населення у Волинській та Чернігівській губерніях та 20 % у Катеринославській, Київській, Подільській, Полтавській та Херсонській губерніях.
Джерела
1850–1851
Скасування єврейської автономної адміністрації в 1844 році сильно вплинуло на цілісність єврейських громад у Смузі осілості, деякі групи навіть подали петиції про відділення від громади. З такими проханнями зверталися єврейські ремісники Дубна, Білої Церкви та Володимира-Волинського (нині Володимир). Як заявили члени єврейської гільдії ремісників у Білій Церкві, вони хотіли «скинути ярмо єврейської громади, яка, за своїми давніми традиціями, з презирством дивиться на ремісників і забирає в них надто велику частку податків і рекрутів». Подібне клопотання про відокремлення подали єврейські купці в Кременчуці.
Джерела
1858
Князь Іларіон Васильчиков — Київський, Подільський і Волинський генерал-губернатор, виступав за те, щоб єврейським майстрам-ремісникам дозволили переїхати вглиб Росії. Ці думки, подані в доповіді імператорському міністру внутрішніх справ, були відхилені на користь більш поступових і обмежених заходів.
Джерела
1860-ті рр.
Російські поміщики продовжували наймати євреїв як орендарів на українських землях. За оцінкою 1868 р., євреї орендували 701 із 5143 їхніх маєтків у Києві, Волині та Поділлі.
Джерела
1860–1870-ті рр.
Економічні реформи Олександра II відкрили можливості для кількох груп євреїв. Близько 100 єврейських купців першої гільдії мали право жити й торгувати у внутрішніх провінціях Росії нарівні з російськими купцями за умови, що вони зберігали членство в першій гільдії та сплачували внески щонайменше десять років. Випускникам університетів дозволялося оселитися будь-де в імперії та вступати на державну службу. До 1879 року обмеження на проживання також були зняті для фахівців із технічними дипломами, включаючи фармацевтів, стоматологів, помічників лікаря та акушерок. У цей період декілька євреїв зажили великих статків, однак переважна більшість ледве зводила кінці з кінцями.
Читати більше...
Джерела
1870–1900-ті рр.
У 1870 році на південь України приїхав валлійський підприємець Джон Джеймс Юз. Він заснував металургійний завод, започаткувавши розвиток Донецького промислового басейну та давши поштовх трудовій міграції росіян в Україну. Піднесення вугільної промисловості вздовж річки Донець, де було розвідано більшість запасів вугілля, спричинило демографічний бум у регіоні — переважно завдяки російським переселенцям.
Читати більше...
Джерела
1881–1894
Звинувачення єврейських власників корчем у надмірному пияцтві та зубожінні селян — поширена тема серед галицьких реформаторів ХІХ століття — мала свої паралелі в підросійській Україні. Новий міністр внутрішніх справ граф Микола Ігнатьєв створив декілька губернських комісій, а також Єврейський комітет під головуванням свого заступника Д.В. Готовцева. Цей комітет обговорював запропоновані заходи щодо обмеження проживання євреїв у сільській місцевості та заборони торгувати алкогольними напоями. Ці обговорення та відповідь Ради міністрів привели до прийняття Травневих законів 1882 року (діяли до 1917 року), які, зокрема, забороняли євреям купувати чи орендувати сільські землі та вести комерційну діяльність на православні свята. Однак їм не забороняли торгувати спиртними напоями — це стало незаконним для євреїв лише в 1894 році, коли Олександр III схвалив встановлення державної монополії на алкоголь у Смузі осілості.
Джерела
1883–1887
Спеціальна Вища комісія з вивчення наявних законів щодо євреїв (комісія Палена) запропонувала більш збалансовану оцінку ролі євреїв в економіці, ніж та, яку подали вороже налаштовані урядовці. Вона пояснювала надмірне представництво євреїв у сфері торгівлі тим, що уряд обмежив для них інші можливості, та появою мережі роздрібної торгівлі в Смузі осілості, яка була розвинута краще, ніж у внутрішніх провінціях імперії. Комісія встановила, що євреї торгували речами, необхідними для сільського населення, що їхня роль на місцевих ярмарках і ринках була переважно корисною і що вони сприяли конкуренції та збереженню низьких цін. Водночас комісія зазначила, що більшість єврейських торговців насправді біднішала.
Читати більше...
Джерела
1890–1900-ті рр.
Значне зростання міст і промисловості в Наддніпрянській Україні великою мірою оминуло великий прошарок населення — колишніх українських кріпаків. Етнічні українці становили лише 18 % населення восьми найбільших міст, які швидко розвивалися, домінували в міській економіці та на які припадало понад три чверті промислового виробництва та робочої сили Наддніпрянської України.
Читати більше...
Джерела
1906–1914
Майже чверть київських євреїв у 1906 році були настільки бідними, що потребували благодійної допомоги, щоб мати змогу відсвяткувати Песах. При цьому відсоток фахівців у єврейській громаді міста — юристів, лікарів, письменників, журналістів — був дуже високим (13 %). Цю частину єврейського населення добре представляє Арнольд Марголін, українсько-єврейський політичний діяч, науковець і юрист.
Читати більше...
Джерела
1910
Євреї займали чільне місце в економіці Одеси. Єврейські компанії контролювали 90 % експортної торгівлі зерном. Євреї володіли більш ніж половиною великих магазинів і торгових фірм міста й домінували у виробництві різноманітної продукції. У 13 з 18 одеських банків євреї були директорами чи членами правління. Водночас серед значної частини одеських євреїв панувала бідність — в місті, яке розвивалося швидкими темпами, знедолені євреї зі Смуги осілості шукали можливостей, які часто виявлялися примарними.
Джерела
1912–1914
Фотографії, що їх зробив Соломон Юдовін під час етнографічних експедицій під керівництвом С. Ан-ського в Смузі осілості, свідчать про поширеність бідності серед євреїв Поділля та Волині.